درس نهم : عنصر nav

با قاطعیت می توانیم بگوییم این برچسب در تمامی پروژه ها استفاده می شود . برچسب nav دقیقا بیانگر محتوایی است که در ان قرار خواهد گرفت : گروهی از لینک های مربوط به بخش پیش نمایش ( navigation ) سایت . اگر چه استفاده رایج از این برچسب این است که یک لیست بدون شماره از لینک ها را در خود جای دهد ، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارند . شما میتوانید ، عنصر nav را در دور یک پاراگراف متن که حاوی لینک های اصلی سایت به یک صفحه و یا یک بخش سایت است نیز قرار دهید .
در هر کدام از موارد ، عنصر nav باید لینک های مربوط به پیشنمایش سایت را در خود جای دهد و هدف اصلی از طراحی این برچسب نیز همین بوده است . از این برای مثال ، پیشنهاد شده است که از این برچسب برای نمایش چند لینک مختصر در بخش پایانی سایت استفاده نکنید .
نکته :
برچسب nav پتانسیل این را دارد که ما را از این لینک پرش محتوا ، بی نیاز کند . اگر یک نرم افزار قرائت متن صفحه به برچسب nav برخورد کند ، میتواند این گزینه را در اختیار کاربر قرار دهد که از بخش گذر کند و یا اینکه آن را برای کاربر بخواند .
برچسب nav را می توانید بیش از یک بار در یک صفحه به کار ببرید .اگر در طراحی سایت خود ، یک نوار پیمایش اصلی دارید ، این بخش باید داخل برچسب nav قرار بگیرد .
علاوه برا آن اگر سایت شما حاوی نوار پیمایش ثانویه نیز باشد که به بخش های مختلف همان صفحه لینک می دهد ( از طریق لینک های درون صفحه ای ) باید این بخش را نیز ، داخل برچسب nav قرار دهید .
همانند برچسب section ، بحث هایی در باره مورد مصرف صحیح برچسب nav نیز وجود دارد و اینکه چرا استفاده از این برچسب در برخی مواقع توصیه نمی شود ( مانند استفاده از برچسب داخل برچسب footer ) برخی از توسعه دهندگان بر این باور هستند که استفاده از این برچسب برای نمایش پیوند های صفحه بندی مطالب ( pagination ) و یا لینک های سلسله مراتبی ( breadcrumb ) و یا فرم های جستجویی که نتایج چند صفحه دارند ( مانند صفحه نتایج ساست Google ) مجاز است .
تصمیم را در این باره به شما واگذار می کنیم .
ایان هیکسون که ویراستار ارشد مستندات HTML5 در گروه WHATWG است به طور مستقیم به این سوال پاسخ داده است .
” هر زمان که در صفحه ، بخشی را داشتید که به آن class=”nav” را اختصاص داده اید ، به نظر می رسد که می توانید محتوای این بخش را داخل برچسب nav انتقال دهید .
به لینک زیر مراجعه کنید :
http://html5doctor.com/nav-element/#comment-213

درس نهم : عنصر nav
5 (100%) 1 رای

(434 نوشته)

C# Programmer , Web Design And Developer , MVC , ASP.NET

فکر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شدهاند *

حاصل جمع اعداد را وارد کنید : *