درس نوزدهم : کنترل های لیست در ASP.NET

کنترل های لیست عبارتند از

ListBox

DropDownList

CheckBoxList

RadioButtonList

BulletedList

تمامی این کنترل ها اساسا به روش یکسانی کار می کنند اما به طور متفاوتی در مورگر ایجاد می شوند و به نمایش در می آیند . به عنوان مثال ، ListBox یک لیست معمولی است که موجودیت های مختلفی را نمایش می دهد در حالی که DropDownList تنها یک آیتم انتخاب شده را نشان می دهد . CheckBoxList و RadioButtonList شبیه به ListBox هستند اما هر آیتم از لیست به ترتیب در قالب یک کادر انتخاب ( check box ) یا دکمه رادیویی ( radio button ) ایجاد می شود و به نمایش در می آید .در نهایت BulletedList ، تنها یک کنترل لیست غیر قابل انتخاب است . این کنترل به صورت یک توالی از آیتم های شماره دار ایجاد می شود و به نمایش در می آید .

تمامی کنترل های لیست قابل انتخاب دارای خصوصیت SelectedIndex هستند که ردیف انتخابی را به صورت شاخص مبتنی بر صفر ( دقیقا شبیه به کنترل HtmlSelect به کار رفته در دروس قبل ) نشان می دهد .

به عنوان مثال ، اگر اولین آیتم درون لیست انتخاب می شود ، SelectedIndex صفر خواهد بود . کنترل های لیست قابل انتخاب ، یک خصوصیت دیگر به نام SelectedItem را هم در دسترس قرار می دهند که از طریق آن در کد می توان شی ListItem را بازیابی کرد . شی ItemList ، نشان دهنده آیتم انتخاب شده است و سه خصوصیت مهم را در دسترس قرار می دهد : Text ( محتوای نمایش داده شده ) ، Value ( مقداری که در نشانه گذاری های HTML  ، پنهان است ) و Selected ( وابسته به وضعیت انتخاب آیتم ، true  یا false است ) .

در دروس گذشته کدی شبیه کد زیر برای بازیابی شی ListItem  انتخاب شده از یک کنترل HtmlSelect به نام Currency استفاده شد :

در صدرت استفاده از کنترل وب ListBox می توان کد بالا را با گرامری واضح تر به صورت زیر نوشت :

کنترل های لیست چند گزینه ای

برخی از لیست های کنترل ، امکان انتخاب چند آیتم را فراهم می کنند . انتخاب چند گزینه در DropDownList و RadioButtonList امکان پذیر نیست اما در ListBox پشتیبانی می شود . بدین منظور باید خصوصیت SelectionMode به مقدار شمارشی ListSelectionMode.Multiple مقدار دهی شود . کاربر برای انتخاب چند گزینه باید کلید Ctrl از صفحه کلید را فشرده و نگه دارد و سپس روی هر یک از آیتم های مورد نظر خود برای انتخاب کلیک کند . انتخاب چندی آیتم از CheckBoxList همواره امکان پذیر است .

اگر یک کنترل لیست ، قابلیت انتخاب چند گزینه ای را پشتیبانی کند ، امکان کشف آیتم های انتخاب شده وجود دارد . برای دسترسی به آیتم های انتخاب باید مجموعه آیتم  های ( Items collection ) کنترل لیست درون حلقه قرار داده و خصوصیت ListItem.Selected هر آیتم را مورد بررسی قرار دهید .

در تصویر زیر یک لیست از  زبان های کامپیوتر ارایه شده است که انتخاب های کاربر را با کلیک وی روی دکمه OK نمایش می دهد .

کنترل های CheckBoxList ، Button و Label به صورت زیر درون فایل .aspx  این صفحه تعریف شده اند :

 

کد زیر ، آیتم ها را در لحظه شروع به CheckBoxList اضافه کرده و collection لیست را با کلیک روی دکمه ، از طریق یک حلقه مورد بررسی قرار می دهد :

 

دانلود فایل آموزش
پسورد : csharpoop.com

درس نوزدهم : کنترل های لیست در ASP.NET
5 (100%) 1 رای

(434 نوشته)

C# Programmer , Web Design And Developer , MVC , ASP.NET

فکر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شدهاند *

حاصل جمع اعداد را وارد کنید : *