درس اول : استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه

اولین برنامه را با استفاده از IDLE خواهیم نوشت . این برنامه پس از نصب بسته نصبی در ویندوز به صورت پیشفرض نصب و و آماده استفاده می شود. به منظور نصب IDLE در اویونتر کافی است دستور زیر را درون خط فرمان لینوکس وارد کنید :

 

پس از نصب IDLE3 را باز کنید تا دستورات خود را وارد کنید .
پایتون شل به شما اجازه می دهد که از یک محیط تعاملی برای وارد کردن دستورات پایتون استفاده کنید . هرچند می توانید با وارد کردن دستور python3 درون خط فرمان نیز به چنین محیط مشابهی در خط فرمان دسترسی پیدا کنید . محیط تعاملی به چه معناست ؟ یعنی اینکه شما دستورات را یک خط یک خط در خط فرمان وارد می کنید . شل منتظر دستور از کاربر می ماند و سپس آن را اجرا می کند و نتیجه دلخواه را باز می گرداند و منتظر دستور بعدی می نشیند .
دستوران زیر را در خط فرمان وارد کنید . خطوطی که با >>> آغاز می شوند ، خطوطی هستند که شما بایستی دستورات را درون آنها وارد کنید .

وقتی شما دستور ۲+۳ را وارد می کنید ، دستوری را به شل می دهید تا مقادیر ۲ و ۳ را با هم جمع کند و پاسخ رابه کاربر بر گرداند .وقتی که دستور ۲<3 را وارد می کنید از شل می پرسید که آیا مقدار ۳ بزرگ تر از ۲ هست یا خیر و پاسخ را به صورت بولین True باز می گرداند . در نهایت دستور print موجب چاپ پیام Hello Iran در کنسول می شود .

شل پایتون یک ابزار بسیار مناسب برای تست دستورات پایتون میباشد ، بویژه برای شروع یادگیری برنامه نویسی بسیار مناسب است . هر چند اگر شما از شل خارج شوید همه دستوراتی که تا اینجای کار وارد کردید پاک می شوند . برای نوشتن یک برنامه واقعی بایستی فایل خود را درون دایرکتور وارد کرده و درون یک فایل متنی با پسوند .py ذخیره کنید . این فایل را یک اسکریپت پایتون می نامند .
برای ایجاد یک فایل جدید درون پایتون شب از منو File بر روی new file کلیک کنید . این کار موجب می شود یک پنجره جدید باز شود . دستور زیر را درون آن وارد کنید و سپس از منو فایل save را انتخاب کنید و فایل را بر روی دیسک با نام دلخواه ذخیره کنید :

 

در کد بالا خط اول فقط یک کامنت است چرا که با علامت # آغاز می شود و خط بعدی جمله Hello Iran را در خروجی چاپ می کند .
پس از آنکه فایل را با فرمت .py ذخیره کردید به منظور اجرای ان کافی است تا از منو Run گزینه Run Module را انتخاب کنید تا برنامه شما اجرا شود . یا اینکه کلید F5 را برای اجرا فشار دهید . نتیجه این می شود که جمله Hello Iran را در خروجی مشاهده می کنید . خوب اکنون یاد گرفتید یک برنامه ساده درون پایتون اجرا کنید .

دانلود سورس کد
پسورد : csharpoop.com

نویسنده : محمد شریفی مهر

درس اول : استفاده از پایتون شل و IDLE به منظور نوشتن اولین برنامه
۵ (۱۰۰%) ۱ رای

(434 نوشته)

C# Programmer , Web Design And Developer , MVC , ASP.NET

فکر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شدهاند *

حاصل جمع اعداد را وارد کنید : *