درس پنجم : برچسب head

بخش بعدی سند ما برچسب head است . اولین خط داخل بخش head ، شیوه رمز گذاری ( encoding ) حروف سند را مشخص می کند . این بخش هم ساده تر شده است ، این قسمت را بدین شکل در کد می نوشتیم :

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=utf-8”>

HTML5 این بخش را بهبود بخشیده است و اطلاعات داخل این برچسب را به حداقل ممکن رسانده :

<meta charset=”utf-8”>

تقریبا تمام اوقات از utf-8 در سندخود استفاده خواهیم کرد . توصیف کامل فرآین های پشت پرده ی مربوط به رمزگذاری حروف ، فراتر از اعداف ما در این دوره آموزشی می باشد و به احتمال زیاد جذابیتی نیز برای شما دوستان عزیز نخواهد داشت . با این اگر می خواهید مطلبی در این رابطه مطالعه بفرمایید  ، می توانید مطلبی در این باره را در سایت کنسرسیوم جهانی وب بخوانید

https://www.w3.org/TR/html-markup/syntax.html


برای اینکه مطمئن باشید تمام مرورگر ها  قادر به خواندن رمزگذاری حروف هستند ، کد مربوط به مشخص کردن شیوه رمز گذاری را باید در ۵۱۲ کاراکتر اولیه سند HTML خود قرار دهید . همچنین این بخش باید قبل از محتوای صفحه شما قرار گیرد . ( به عنوان مثال این بخش باید قبل از برچسب <title> استفاده شود . )


علاوه بر موردی که ذکر شد ، توصیه شده است که برچسب مربوط به تعریف رمزگذاری صفحه حتما باید در ۱۰۲۴ بایت اول ( معادل همان ۵۱۲ کاراکتر UTF-8 )  صفحه قرار گیرد ، زیرا مرورگر اینترنت اکسپلورر دارای یک ضعف امنیتی است و اگر در ۱۰۲۴ بایت اول سند شما با برچسب مواجه نشود ، به زور پیش فرض ، رمز گذاری صفحه شما را معادل UTF-7 در نظر میگیرد و هکر می تواند از این موقعیت استفاده کرده و کد مخبری را بر روی سایت شما اجرا کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله زیر را مطالعه فرمایید :

https://code.google.com/p/doctype/wiki/articleutf7

حال کد زیر را مورد بررسی قرار می دهیم :

<title> The HTML5 Herald </title>
<meta name=”description” content=”The HTML5 Herald”>
<meta name=”author” content=”SitePoint”>
<link rel=”stylesheet” href=”css/style.css?v=1.0”>

در این چند خط کد HTML5 تفاوت بسیار زیادی با شیوه نگارش کد در نسخه های قبلی نخواهید دید .
تیتر صفحه به همان شکل قبلی قرار داده شده است .
برچسب های meta کاملا اختیاری می باشند و فقط برای این استفاده کرده ایم که متوجه شوید ، این برچسب ها در کدام بخش کد باید قرار گیرند .
نکته : می توانید به تعداد دلخواه از برچسب های meta در کد استفاده کنید .
بخش کلیدی این کد برگه سبک آن است  که با استفاده از برچسب link به صفحه متصل شده است . در نگاه اول شاید متوجه تغییری نشوید ، اما در حالت عادی ، برچسب link می تواند حاوی خصیصه type باشد که مقدار آن معادل text/css  است .
جالب است بدانید در HTML4 و XHTML ، اضافه کردن این خصیصه اجباری نبود حتی زمانی که از نوع سند strict استفاده می کردید .
در شیوه کد نویسی بر اساس استاندارد HTML5 توصیه شده است که خصیصه type را اصلا ذکر نکنید زیر تمام مرورگر ها قادر به شناسایی برگه سبک شما هستند و احتیاجی به این خصیصه اضافه ندارند .

درس پنجم : برچسب head
امتیاز دهید

(434 نوشته)

C# Programmer , Web Design And Developer , MVC , ASP.NET

فکر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شدهاند *

حاصل جمع اعداد را وارد کنید : *